Jakou cenu má podle vás revize elektroinstalace

Někteří lidé jsou schopni zaplatit za určité služby nebo výrobky neúměrně vyšší cenu, protože je považují za skutečně přínosné, a mnohdy se investice do těchto záležitostí vyplatí, protože se vám mnohonásobně vrátí v různých podobách a obměnách. Kupříkladu platby za zdravější potraviny od lokálních pěstitelů, v BIO kvalitě, v porovnání s levnými produkty se syntetickými hnojivy a chemickými aditivy.

automatická pračka

Jak je na tom podle vás cena revize elektroinstalace? Je zbytečné za ni platit, anebo má skutečný význam i v domácnosti, ačkoli právě tam není ze zákona povinná?

Elektřina není vidět, elektřina není cítit

Umývání oken, utírání prachu nebo luxování koberce je sice pracné, ale váš společný nepřítel – nečistota a prach – je dobře vidět a mnohdy i cítit. Proti takovému jevu se snadno postavíte a zasáhnete tam, kde je třeba. Výsledek vaší práce je hmatatelný a viditelný takřka okamžitě. Jenže s elektřinou takto kouzlit nemůžete, nelze ji ani nahmatat a udržet v ruce, ani ji neucítíte, neuslyšíte a neuvidíte. A objeví-li se tam, kde nemá co dělat, s jejím odstraněním to nebude jednoduché.

elektrické spotřebiče

Skrytá nebezpečí

Elektřina o sobě dává najevo při zapnutých spotřebičích, jinak o ní v podstatě nevíte. Ale právě v takovém okamžiku se může uvnitř kabelových rozvodů odehrávat budoucí drama. Například v uvolněných šroubech ve svorkách zásuvek, u poškozených přívodních šňůr, i vadných součástek uvnitř spotřebičů či svítidel atp. Elektrikář pak v rámci revize odhalí skryté závady, které by mohly zapříčinit požár nebo smrtelný úraz.

A jak často provádět revizi? Elektrikář vám naznačí, jak často se provádí povinné revize ve firmách, a v podobných intervalech si můžete nechat revidovat spotřebiče i zařízení v domácnosti. Většinou postačuje lhůta v takových prostorách jednou za pět let, ale tam, kde jsou zařízení v provozu za vyšší vlhkosti, například ve sklepích a venkovních prostředích, se lhůta zkracuje i o několik let, zhruba na polovinu.