Topení v podlaze je jasná volba

Rozhodujete se o tom, zda pořídit venkovskou usedlost a spolu s tím vybudovat podlahové vytápění a vyřešit jednou provždy vzrůstající náklady v městských bytech, kde se topí převážně centrálními rozvody z plynových kotelen? Toto řešení již udělali mnozí lidé před vámi, protože se domnívají, že cena zemního plynu jen tak neklesne, a nejlevnější zůstane topení dřevem v krbových kamnech či krbech. Tento trend již pokračuje delší dobu a k největšímu nárůstu poptávky po těchto řešeních došlo v souvislosti s energetickou krizí, tehdy už v podstatě nebylo nad čím přemýšlet.

radiátor ústředního topení

Topení dřevem v krbu lze výhodně spojit s topením v podlaze, realizuje se to pomocí výměníku a je to výhodné hlavně tam, kde není možné zřídit teplovzdušné průduchy, a kde je krb jediným zdrojem tepla v obytném prostoru. Jakmile máte vyhřátou podlahu, teplý vzduch se odtud šíří do prostoru rovnoměrně a velice příjemné je to na bosá chodidla, která jsou přenašečem příjemných pocitů, podobně jako u reflexní terapie. Někteří lidé tvrdí, že teplo na chodidla od topení je jiné, než od teplých ponožek, toto má významnější vliv na psychiku, klidní to vypjaté emoce a stres a brzdí rozvoj depresí a úzkostí. Na vyhřáté podlaze pak můžete nechat hrát i vaše děti, a pokud se tu budou povalovat dopoledne ještě v pyžamu a naboso, nemusíte si dělat starosti s nachlazením.

palivové dřevo

Nebojte se úniku vody

Významnou brzdou realizací podlahového vytápění je strach z možného úniku vody. Promlouvají totiž zkušenosti některých lidí z minulosti, kteří měli topení v podlaze již za socialismu, a prasklé potrubí vyvolalo náběh pracovní čety se sbíječkou a podlaha v obýváku vzala za své. Bylo to něco děsivého, protože se rázem dům proměnil ve staveniště a muselo se veškeré jeho vnitřní vybavení někam odnést.

Dnes už se to však řeší jinak, instalatéři mají k dispozici moderní metody – formovací plyn a poslechové tyče Hykron, s nimiž k takovým dramatům nedochází.