Je u plemene akita inu cena přiměřená?

Je jasné, že i mezi jednotlivými psími plemeny jsou rozdíly v cenách štěňat. Například yorka seženete poměrně levně, zatímco třeba za thajského ridgebacka budete muset zaplatit podstatně více. A mezi ta dražší plemena patří také japonská akita.

Jedná se o nicovitý typ psa, pocházející z Japonska. U nás zatím není příliš mnoho jedinců, i když je pravdou, že se jejich počet zvyšuje. Z japonských špicovitých plemen je totiž zdaleka nejoblíbenější, a to dokonce tak, že existuje i její americká varianta, která se od té původní liší.

typická akita inu

Je však pravdou, že navzdory stále vyšší populaci je u plemene akita inu cena Kenichi-ai stále poměrně vysoká. To vede k dohadům, že ji chovatelé uměle nadsazují, neboť chtějí na štěňatech vydělat co nejvíce peněz. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně málopočetné plemeno, pak není příliš velký tlak na to, aby cena šla dolů.

Zde je však třeba říci, že existují i další faktory, které mají na částku, kterou chovatel za štěně požaduje, vliv. A mnohé z nich nejenže nelze opominout, nýbrž ji také značně zvedají.

štěně akity

Tou první jsou veškeré náklady spojené s odchovem, včetně registrace v plemenné knize https://cs.bab.la/slovnik/cesky-anglicky/v-knize a krycích poplatků. Právě ty jsou důležité, neboť čím kvalitnější jedinec, tím více peněz si jeho majitel za krytí řekne.

Dále je zde fakt, že vzhledem k poměrně nízké a částečně inbrední populaci mnoho chovatelů buď importuje chovné jedince ze zahraničí, nebo své feny jezdí do zahraničí krýt. A o tom, že to není zrovna levná záležitost, zvláště když to spojíme s předchozím bodem, asi není potřeba hovořit.

Je však potřeba očekávat, že se stále se zvyšující populací a tedy i možností domácího krytí se postupně budou ceny snižovat. Záleží však samozřejmě na tom, jak obliba akity poroste. Koneckonců se nejedná o úplně jednoduché plemeno, a rozhodně není vhodná pro každého. Případný zájemce by si tedy měl být jistý, že je pro ni tím pravým, a že mu její svérázná povaha bude vyhovovat.