3 tipy, jak prezentovat bez trémy a úspěšně

Určitý stres před důležitou událost je zcela normální, a proto se nebojte, pokud jej budete před svým výstupem pociťovat i vy. Ve vyšší míře se však stres může stát opravdu nezdravým a měli byste hledat způsoby, jak s ním pořádně zatočit. Pokud vás před prezentací nějakého tématu pravidelně potkává stres ve vysokých dávkách, existuje několik tipů, díky kterým se mu můžete vyhnout a prezentaci dovést s klidem v duši i navenek do zdárného konce.

Notebook a mobil

Nezanedbávejte přípravu

Nikdo se nemůže divit tomu, že pociťuje trému a stres před prezentací, kterou vytvořil v časovém pressu a o tématu nemá zjištěné téměř žádné informace a absolutně se v něm neorientuje. Správná příprava je totiž jedním z faktorů, které vás mohou stresu navždy zbavit. Pokud víte, že prezentace je perfektně připravená, několikrát jste si ji sami prošli a v tématu se orientujete víc než dobře, nemusíte se ničeho bát. Jste totiž na cestě k úspěchu.

Zkuste prezentovat bez publika

Neměli byste se vyhýbat ani tomu, že si prezentaci nejprve zkusíte odprezentovat sami pro sebe. Pokud budete cítit, že to jde dobře, můžete přizvat i rodinného příslušníka nebo kamarádku, které důvěřujete a zkusit prezentovat před nimi. Mohou vám poradit i s tím, jaké chyby děláte (a ani si jich nemusíte být vědomi) a vy se jich při prezentaci publiku můžete takto lépe vyvarovat.

Box strategie

Zachovejte klid

Až přijdete do sálu plného lidí, možná se vám zatočí hlava a zvedne žaludek. Měli byste si však uvědomit, že vše máte dobře připraveno a nemusíte se bát, že byste prezentaci nedokázali dovést až do úspěšného konce. Pro tyto případy je dobré zařadit do ní různá videa (ke stahování je možná využít například tumblr video downloader) a chvíle, kdy se posluchači zabývají jimi, využít k opětovnému zklidnění. Uvidíte, že i vy máte šanci to zvládnout, ačkoli se to nyní může zdát opravdu složité. A nic vám poté nebude znít lépe než spokojený potlesk publika, který přinese jen ten nejlepší pocit i vám.